Home > Partners > Staff > Accolades

Accolades


S/N

Staff Achievement/ Contribution/ Award

1

Tan Kim Kia (ICT SH (Int)):

UNESCO King Hamad Bin Isa Al-Khalifa Prize for the Use of ICTs in Education - teacher representative

2

Excellence in Service Award

Silver Award: 19 Winners

Gold Award: 6 Winners

Star Award: 2 Winners

 

Alawden s/o Myden Pillai

Tan Boon Hok

Anisah Subuhani Bte Abdul Hai

Jason Koh Kim Hong

 

Teresina Margaret d/o Loola

Siti Hazaria Bte Mohamed Ishak

Suhardi Bin Sahari

Tan Wah Sing

 Teo Swee Hiok

Joanna Lee Teck Miang

Nurfarha Binte Abdul Rauf

 

Ng Yan Jie

Chua Wen Ping

Tan Kim Kia

 

Siti Norbariah Bte Abu Bakar

Norhayati Bte Jidin

Chia Ai Li, Joan

 

Seerah Bte Azizan

Zulkarnain Bin Sarion

Izzati Binti Umar Baki

 

Sew Mek Len

Shazana Bte Mohamed Shahari

 

 

Ang Huan Ting

Tyrus Chua Chin Lung

 

 

Poh Qiuyan

Melvin Chua Swee Heng

 

 

Chong Sze Kei

3

National Day Award 2016:

James Ng Aik Gian conferred the Commendation Medal (Pingat Kepujian)

4

MOE Ideas Bank: Cluster Best Suggestion

Month

Idea

January

Formative Assessment using Peer-evaluation and Rubrics

August

Use of Samsung Tablets for Presentation Drawing in D&T Coursework

October

Use Marqueed (image collaboration tool) for Peer Feedback for Art Assignment

5

EVG Caring Teacher Award

S/N

Name of Awardee

1

Salleh Bin Merwan

2

Nur Atikah Amalina bte Mohd. Zaini

3

Ian Lo Wei Liang

4

Amuthavalli d/o Ramiah

5

Ng Kee Teng

6

Viknesvaran Veeramuthu

7

Nur Baizura Bte Md. Salleh

6

Outstanding Contribution Award

S/N

Individual Category

1

Joanna Lee Teck Miang

2

Ng Kee Teng

3

Yin Xiaohui

7

Outstanding Contribution Award

S/N

Team Category

1

EVG Buzz

2

Malay Language Unit

3

Staff Welfare Committee

4

Strategic Review Design Team

5

Youth Flying Club

8

Tan Wah Sing (ST):

Facilitator for:

Math Chapter Workshop at Anderson Secondary School

(21CC -Mathematics Discourse for Engaging Learners)

9

Mohd. Shahril Jumaat (YH):

Facilitator for:

Normal Course Induction Programme at AST

10

Melvin Chua Swee Heng (HOD ICT):

Facilitator for:

POA FGD on OPAL Networked Learning Community @ AST

POA FGD on Curriculum Matters for Revised Syllabus @ CPDD

2015


S/N

Staff Achievement/ Contribution/ Award

 

1

National Day Award 2015:

Imran Bin Zainal conferred the Commendation Medal (Pingat Kepujian)

 

 

2

Academy of Singapore Teacher (Academy Award) : For contribution to the professional development of the fraternity

Norhayati Bte Jidin (ST) (Associate Award)

Tan Wah Sing (ST) (Associate Award)

 

3

Excellence in Service Award

 

Silver Award: 12 Winners

Gold Award: 5 Winners

Tang Soan Ee (Deng Shunyi)

Chia Ai Li, Joan

Faridah Begum Binte Mohamed Udin

 

Anisah Subuhani Bte Abdul Hai

Choo Beng Hoon

Letchimi d/o C Nair

 

Suhardi Bin Sahari

Thian Siaw Fong

Koh Kim Hong, Jason

 

Nurfarha Binte Abdul Rauf

Arularasi D/O Asokmani

Lim Hung Guan

 

Shajutha Banu binti Abdullah

Aminurashid Bin Juma'at

Tan Wah Sing

 

Tan Kim Kia

Izzati Binti Umar Baki

 

 

 

 

4

MOE Ideas Bank: Cluster Best Suggestion

 

Month

Idea

 

January

Using Nearpod as a AfL tool in the teaching of Qualitative Analysis (Science)

 

July

Teaching of Chemical Bonding through the use of Nearpod

 

August

The Art of Connotations for Visual Texts through Lesson Study (English Literature)

 

September

Anti-Bullying  Reporting: Online Form (Student Development & Well-being)

 

October

TPACK ICT Sharing Session

 

November

D&T Coursework – Product Analysis

 

 

5

EVG Caring Teacher Award

 

S/N

Name of Awardee

 

1

Teresina Margaret Loola

 

2

Tseng Jih Cheng

 

3

Tina Melvin

 

4

Shajutha Banu

 

5

Norashimah Abd Rahim

 

 

6

Outstanding Contribution Award

 

S/N

Individual Category

 

1

Jason Koh Kim Hong

 

2

Rachel Subramaniam

 

3

Sean Chua Wen Ping

 

 

7

Outstanding Contribution Award

 

S/N

Team Category

 

1

Chinese Language Unit

 

2

Homecoming 2015

 

3

Malay Dance

 

4

Media Centre

 

5

SG50 National Day Concert

 

8

Tan Wah Sing (ST):

Core Member of Math Subject Chapter @AST

Facilitator for:

Mathematics Workshop for Teaching low-progress Learners

Beginning Teacher Symposium 2015

LT/ST Symposium 2015

 

9

Zulkarnain Bin Sarion (HOD MTL):

Facilitator for:

Attachment of KP (SH ML) from North Vista Secondary School  

 

10

Catherine Jeya Solomon (AED Counselling):

Facilitator for:

School Counselling Group Facilitation

 

11

Siti Hazirah

NPCC Teacher Officers’ Training:

Best Female Camper Award

 

12

Chua Wen Ping Sean:
Singapore River Regatta (STAR Games):

MOE Dragon Boat Team